UĞURSAN METAL ELEKT. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

0212 549 63 21

1991 yılında ortak olarak başladığı regülatör ve AC transformatör imalatında 2000 yılında ortağından ayrılarak UĞURSAN METAL show more

0212 549 63 21

İOSB, Demirciler Sanayi Sitesi, No: 132, B-5 Blok

http://www.ugursan.net

Bu İşletmede Henüz Gönderi Yok

Görüntülenecek Görüntü Yok

1991 yılında ortak olarak başladığı regülatör ve AC transformatör imalatında 2000 yılında ortağından ayrılarak UĞURSAN METAL ELEKTRONİK SAN. TİC.’ ni kuran Cengiz BAYSAL ikitelli O.S.B. Demirciler San. Sitesinde faaliyete başlamıştır.

2002 yılında firmamız üretim konusunda Paslanmaz Çelik, Sac, Boru, Profil, Lama ve Köşebent gibi ürünlerin imalatını kaliteli bir şekilde yaparak başarısını ortaya koşmuş bulunmaktadır. “Müşteriye Saygı” prensibi çerçevesinde müşterileri ile Firma Prensipleri doğrultusunda işleyişine devam eden UĞURSAN 2005 yılında müşteri taleplerini daha iyi karşılamak amacıyla halen bulunduğu Demirciler Sitesindeki yeni yerine taşınarak regülatör, transformatör imalatı ve paslanmaz çelik ticaretini başarıyla sürdürmektedir.

UĞURSAN olarak amacımız ve hedefimiz, Müşterilerimize en kaliteli ürünlerimiz ile kaliteli hizmet vermek ve tüm müşterilerimizin bizden memnun ayrılmasını sağlamaktır.

PASLANMAZ ÇELİK HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Çelik ile demir arasında çok az bir fark vardır. Saf demir bir bakır kadar yumuşaktır. Onun içine %2 ye kadar karbon katılması ile inanılmaz bir mukavemet, sertlik ve mekanik özellikler elde edilir ki, adı artık çeliktir. Demirin bol olması, kolay ve ucuz elde edilmesi nedeniyle çeliğin de kullanımı çok yaygıdır. Ancak çeliktede demirde de olan bir zayıf nokta vardır. Paslanma diğer bir değişle oksidasyon.

Günlük hayatımızda kullanılan eşyaların paslanması sonucu her yıl dünyada milyonlarca dolar boşa gitmektedir. Bu kaybın büyük bir kısmı demir ve çeliğin paslanmasından dolayıdır. Paslanmayı kısaca demirin havadaki oksijen ile birleşmesi olarak tanımlayabiliriz. Aslında bu elektro kimyasal bir reaksiyondur. Bu nedenle malzemenin bir yerinde başlayan paslanma boyanın altından geçerek diğer bir yerde ortaya çıkabilir.

Sadece demir ve çelik değil diğer metaller de paslanır. Örneğin, elüminyum, pirinç, bronz gibi. Ancak onlarda malzeme ile oksijenin birleşmesinden oluşan çok ince tabaka, daha oluşur oluşmaz malzemenin hava ile temasını keserek koruyucu rol oynar, paslanmanın ilerlemesini önler. Bu tabaka o kadar incedir ki, malzemenin hemen hemen reng değişmez. Demirdeki paslanmanın özelliği onun ve oksijen atomlarının boyutlarındaki büyük farktan dolayı yüzeyde sağlam bir birleşme olmaması, paslanmanın malzemenin içine nüfuz etmesi, sadece görüntü değil mukavemetinde bozulmasıdır.

Paslanmada havadaki nemin de etkisi büyüktür. Reaksiyondaki su miktarı pasın rengini de belirler. Bu nedenle pasın rengi siyah veya çok koyu kahverengi olabildiği gibi sarımtrakda olabilir. Paslanmanın hızını artıran faktörlerden bir diğeride tuzdur. O da bu elektro – kimyasal reaksiyonun hızını artırır. Kışın kar nedeniyle yollarına tuz dökülen yerler ve deniz kenarlarında paslanma daha hızlı olur.

Paslanmaz çeikten önce, paslanmayı önlemek için malzeme boyanıyor veya gayvanez kablonıyordu. Bu çözümlerde özellikle sağlık ve gıda sektöründe başka sorunlar yaratıyordu. İlk paslanmaz çeliğin Herry Brearle, 1913 yılından tesadüfen keşvetti. Tüfek namluları için çeşitli metalleri birleştirerek deneyler yaparken bazılarının paslanamaya karşı dirençli olduklarını gördü. Her büyük buluşta olduğu gibi o da bunu sanayicilere kabul ettirebilmek için uzun bir uğraş verdi.

Krom gibi bazı metaller, atom boyutlarının biri birine yakın olmasından dolayı oksijenle çok kolay ve süratlı birleşirler. Kalınlığı bir kaç atom olacak kadar çok ince ama çok sağlam bir tabaka oluştururlar. Başka reaksiyon olmaz. Bu tabaka zedelense bile tekrar oluşur. Krom belli bir oranda çeliğe katılırsa yine aynı olay olur, çelik artık paslanmaz.

Paslanmaz çeliğin içinde yüzde 10 – 30 krom vardır. Bu orana ve eklenecek nikel, titanyum, alüminyum, bakır, sülfür, fosfor vb elemanlara bağlı olarak kullanım yeri değişir.

 

bize mesaj gönder

    Fiyatınızı oluşturun

    Görüntülenecek derecelendirme yok.